כך תגבו חוב בחו"ל

   

צו זמני יגביל את אפשרויותיו של החייב לבצע פעולות בנכסיו בארץ או בחו"ל / ענת כהן

 
בעל חוב שהגיש תביעה לעיקול זמני על נכסי החייב, גילה, לתדהמתו ולאכזבתו, כי בקשת העיקול אושרה אך לא נותרו נכסים בארץ: חשבונות הבנק היו מרוקנים, הנדל"ן היה שכור, הרכבים היו בליסינג, והמיטלטלין  משועבדים או שנלקחו על ידי נושים אחרים. למעשה העיקול נכשל.
 
תוך איסוף מידע נודע לו כי החברה החייבת מחזיקה בכספים בחשבון בנק בלונדון, וכן במשרד שם.
 
עו"ד יצחק אילת, מומחה לגבייה, טוען כי חברה או אנשי עסקים שנקלעים לסיטואציה כזו יכולים לממש את החוב באמצעות הליך מיוחד וחדש יחסית.
 
•  הסמכות לעיקול מוגבלת לנכסים הנמצאים במדינה ולבתי הדין אין סמכות להטיל צו עיקול על נכסים הנמצאים בחו"ל. אילו צעדים ניתן לנקוט כדי לשים יד על הנכס בחו"ל?
"ידיו של בית הדין כבולות בנוגע לעיקול הנכס בחו"ל אבל הן חופשיות לשלול מבעל חברה ישראלית (שנמצא בתחום שיפוט בית הדין), את החירות לבצע פעולות בנכסים. בשנת 2001 נכנסה לסדר הדין האזרחי בארץ תקנה מבוססת על פסיקה בריטית (Mareva) שמאפשרת להוציא צו זמני המופנה אל הנתבע ומגביל
את אפשרויותיו לביצוע פעולות בנכסים שבשליטתו בארץ או בחו"ל. במקרה שלנו, לשלול מבעלי החברה למכור את המשרד בלונדון, להשכירו או למשוך ולהפקיד כספים בחשבון בחו"ל".
 
•  זוהי סנקציה, לא עיקול ממש.
"אומנם בעל הנכס יכול 'לצפצף' על הצו האישי של בית הדין המקומי ובפועל למכור את הנכס בחו"ל ולממשו, אבל הוא צפוי להליכי ביזיון בית המשפט בגין הפרת הצו וכאן הוא מסתבך בפלילים. במקרה הנ"ל אותו חייב נבהל מהסנקציה שהוטלה על נכסיו בחו"ל, אותם הוא ראה עד אותו יום כחסינים, ומיהר לסלק תוך זמן קצר את חובו לספק".
 
•  כמה זמן לוקח להשיג צו? ההליך מסורבל?
"את הצו האישי שמונע ביצוע פעולות בנכסים בחו"ל (צו Mareva), ניתן להוציא בבתי הדין בארץ תוך יומיים - שלושה. באכיפת הצו ייתכנו חסרונות כגון סרבול הליכים בשל המצאות הנכסים בחו"ל, אפשרות של דיונים בחו"ל, והתנגשות בין מערכות דינים שונות. יחד עם זאת, עדיין מדובר בסעד חשוב, במיוחד כאשר אין לנתבע נכסים מספיקים בארץ. להערכתי ההליך יהיה נפוץ עם היטשטשות הגבולות המדיניים והגלובליות הגוברת של חיי המסחר".
 
פורסם ב"גלובס", "הערב", 8-9/8/04.
 
רח' דרך מנחם בגין 55, תל אביב- 67133
טל. 03-5610454 פקס. 03-5610455
משרדנו חבר בארגונים הבינלאומיים:
 
  משרדנו מיוצג במדינות אלו:
Guyana Isle of Man Macedonia Mali Malta Martinique Mauritania Mauritius Namibia Netherlands New Zealand Nigeria Norway Panama Papua New Guinea Paraguay Peru Philippines Poland Portugal Puerto Rico Romania Russian Federation Salvador Samoa Senegal Singapore South Africa Spain Sri Lanka Swaziland
 
     

בניית אתרים - ג'ינט פיתוח